16KB Programmable Flash Memory Microcontroller ATMEGA164P-20AU
Shenzhen Huahao Gaosheng Technology Co., Ltd
Contact Now
Brand Name : Original
Model Number : ATMEGA164P-20AU
Certification : ROHS COMPLIANT
Place of Origin : Original Factory
MOQ : Minimum Order Quantity: 10 PCS
Price : negotiate
Payment Terms : T/T in advance, Western Union, Xtransfer
Supply Ability : 1000
Delivery Time : Within 3days
Packaging Details : Standard Packaging
Manufacturer Part Number : ATMEGA164P-20AU
Type : integrated circuit
D/C : Newst
Port : Shenzhen or Hongkong
Lead time : 1-3Working days
Contact Now
High Light:
microcontroller modules
microchip microcontroller
Quick Detail:
8-bit Microcontroller with 16/32/64K Bytes In-System Programmable Flash
Description:
Applications:
• High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 131 Powerful Instructions – Most Single-clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 20 MIPS Throughput at 20 MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• Nonvolatile Program and Data Memories
– 16/32/64K Bytes of In-System Self-Programmable Flash
Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
In-System Programming by On-chip Boot Program
True Read-While-Write Operation
– 512B/1K/2K Bytes EEPROM
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 1/2/4K Bytes Internal SRAM
– Programming Lock for Software Security
• JTAG (IEEE std. 1149.1 Compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescalers and Compare Modes
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Six PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
Differential mode with selectable gain at 1x, 10x or 200x
– Byte-oriented Two-wire Serial Interface
– Two Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated RC Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Six Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby and Extended Standby
• I/O and Packages
– 32 Programmable I/O Lines
– 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, and 44-pad QFN/MLF
• Operating Voltages
– 1.8 - 5.5V for ATmega164P/324P/644PV
– 2.7 - 5.5V for ATmega164P/324P/644P
• Speed Grades
– ATmega164P/324P/644PV: 0 - 4MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega164P/324P/644P: 0 - 10MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20MHz @ 4.5 - 5.5V
• Power Consumption at 1 MHz, 1.8V, 25°C for ATmega164P/324P/644P
– Active: 338/398/TBD µA
– Power-down Mode:0.035 /0.027/TBD µA
– Power-save Mode:0.5 /0.5/TBD µA (Including 32 kHz RTC)
Specifications:
Datasheets ATMEGA164,324,644(P,V) Datasheet
ATMEGA164,324,644(P,V) Summary
Product Photos 44-TQFP
Product Training Modules picoPower™ Technology
MCU Product Line Introduction
megaAVR Introduction
PCN Packaging MSL3 to MSL1 05/Apr/2013
Standard Package 160
Category Integrated Circuits (ICs)
Family Embedded - Microcontrollers
Series AVR® ATmega
Packaging Tray
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I /O 32
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C